• Tüm Hekimlerimizin Dikkatine

  Hasta İlaç Order İstemi Uygulaması Eğitim Kılavuzu Oku...
 • Romatoloji

  Romatoloji Uzmanı Dr. Kubilay ŞAHİN hastanemizde göreve başlamıştır. Oku...
 • Laparoskopik Nefrektomi

  Hastanemizde ilk kez Laparoskopik Nefrektomi (kapalı yöntemle böbreğin çıkartılması) ameliyatı yapıldı. Oku...
 • Dijital Mamografi

  Meme Görüntülemesinde Yeni Bir Teknoloji: Dijital Mamografi Oku...
 • Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (PET/BT)

  Kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıkların tanısı, evrelemesi, izleminde ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde kullanılan, vücudun yapısal ve metabolik durumu hakkında bilgi veren görüntüleme cihazıdır Oku...
 • Prostat Büyümesi Laser Tedavisi

  Hastanemizde Prostat Büyümesi Laser Tedavisi Üroloji Uzmanı Dr. Ersan BULUT tarafından yapılmaya başlanmıştır. Oku...
 • EPS ve Ablasyon

  Hastanemiz Kardiyoloji Kliniğinde EPS Ablasyon İşlemi yapılmaya başlanmıştır. Oku...
 • Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (Perkütan Nefrolitotomi- Pnl) hastanemizde Üroloji Uzmanı Dr.Ersan BULUT tarafından yapılmaktadır... Oku...
 • Laparoskopik Kolon Kanseri Ameliyatı

  Hastanemizde ilk defa Laparoskopik Kolon Kanseri Ameliyatı başarılı bir şekilde yapılmıştır. Oku...
 • İleri Seviye Yoğun Bakım Ünitesi

  20 yataklı İleri Seviye Yoğun Bakım Ünitesi yakında hizmete açılmıştır. Oku...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

yavuzgozukara

 

Uz.Dr.M.Yavuz GÖZÜKARA

Genel Sekreter

 Genel Sekreterimizin Mesajı

drmemnune

 Uz.Dr. Memnune ÇAMSARI

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı

Hastane Yöneticisi

Haberler - Duyurular

Hastanemiz randevu sistemi ile çalışmaktadır bu sayede hastalarımız, sağlık hizmetlerine daha kolay ve sorunsuz bir biçimde ulaşabilmektedirler. Polikliniklerimizden randevu almak için 182 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Hastanemiz MHRS ile tam uyum sağlamış olup, hastalarımızın, randevu saatinizde beklemeden muayene olması sağlanmaktadır.

--------------------

Doktorun uygun gördüğü ihtiyaç sahibi hastalarımıza (Gerekli formlar hastanın doktoru tarafından onaylatarak) Hasta Nakil Hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için hastanemiz santralini (336 39 50 ) aramanız yeterlidir.

--------------------

444 38 33 numaralı telefonu arayarak hastanemize ait Evde Sağlık Hizmetleri Birimimize ulaşabilirsiniz. Bu birimde yatağa bağımlı olan hastalarımıza evinde ve aile ortamında sağlık Hizmeti sunulmaktadır.

--------------------

Engelli Hastalarımız Sağlık Kurulu işlemlerinde danışmanlık ve nakil hizmetinden faydalanmak için 336 39 50 numaralı telefondan 16 37 dahili numarayı arayarak hizmet alabilirler.

--------------------

Danışma, Karşılama ve Yönlendirme Hizmetinde çalışan personellerimiz sizlerin poliklinik, yatış ve diğer hizmetlerimize ulaşmanız noktasında gerektiğinde refakat ederek hizmet vermektedir.

--------------------

Hastanemizde ihtiyaç duyan hastalarımıza vale hizmeti verilmekte ve hasta otoparkından hizmete ulaşım noktasına kadar yardımcı personelimiz sizlere refakat hizmeti vermektedir.

--------------------

Hastanemizde hasta hakları birimimiz sizlere hizmet vermektedir. Hasta hakları ile ilgili destek almak için, hasta hakları birimimize başvurabilir ya da 336 39 50 numaralı telefondan 11 26 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Şikâyet ya da önerilerinizi ayrıca şikâyet ve öneri kutularına atabilirsiniz.

--------------------

Güvenlik personelimiz sizler için 24 saat görev başındalar. Güvenliğiniz açısından hastanemiz kameralı sistemle sürekli olarak izlem altındadır. İhtiyaç duyduğunuzda size en yakın güvenlik personelimize ulaşabilirsiniz.

--------------------

Hastanemiz ziyaret saati 13:00-14:00 arasıdır. Lütfen ziyaret sırasında 12 yaşından küçük çocukları ziyaretçi olarak kabul etmeyiniz. Sağlığınız için ziyaret saati dışında ziyaretçi kabul etmeyiniz.

--------------------

4207 sayılı kanun gereği, hasta odası dâhil, hastane genelinde sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. Hastanemizde Sigara Bırakma Polikliniği bulunmaktadır.

--------------------

Hastanemizde verilen hizmetler ve Hasta hizmetleri ve Sağlık Otelciliği ile ilgili her türlü bilgi ve yönlendirme için, danışmamız size yardımcı olacaktır. Görevlilere 11 12 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.

--------------------

Sağlık güvencesi, engelli hakları, kimsesiz hastalar v.b konularda bilgi ve yardım almak için Sosyal Hizmet Uzmanlarımıza 16 36 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.

--------------------

Hastanemiz ile ilgili merak ettiğiniz her şeye ve kurumsal içeriğe internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Şikayetleriniz ve önerileriniz bizim için değerlidir. kalite@mersindevlethastanesi.gov.tr adresinden elektronik posta ile bizlere ulaşabilirsiniz.

--------------------

 

RADYOTERAPİ ÜNİTESİ

 GENEL BİLGİLER

Kanser : Kanser, vücudumuzun herhangi bir organındaki hücrelerde başlayan kontrolsüz, anormal hücre çoğalmasıdır.

Kanserde kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır:

1- Cerrahi

2- Radyoterapi

3- Kemoterapi

4- İmmünoterapi

5- Hormonoterapi


Tıpta radyoterapi adı ile bilinen ışın tedavisi, kanserli hücreleri yok etmek için radyoaktif ışınlar kullanılarak uygulanan kansere yönelik bir tedavi şeklidir. Radyoterapi, kemoterapi ajanları ile birlikte eş zamanlı olarak, radyoterapiden önce, sonra ya da primer olarak uygulanabilir. Günümüzde radyoterapi sayesinde kanser tedavisinde büyük başarılara imza atılmaktadır.

Radyoterapi de amaç kanserli hücrelerin büyümesini, üremesini engellemektir. Çoğu durumlarda ise kanserli hücreler tamamen yok edilmektedir. Kanserli dokuyu tedavi ederken, çevresindeki normal dokulara en az zarar verme ilkesinden hareketle değişik radyoterapi teknikleri geliştirilmiştir.

Radyoterapi iki yöntemden biri ile uygulanabilir; eksternal (= dışarıdan radyoterapi) ya da brakiterapi (= içeriden/yakından radyoterapi). Bazı hastalara önce biri sonra diğeri olmak üzere her ikisi birden uygulanır. 
Tümör nedeniyle radyoterapi uygulanması gereken çoğu hastada dışarıdan radyoterapi kullanılır. Eksternal radyoterapi sırasında hastalar radyoterapi cihazı masasına daha önceden tespit edilen radyoterapi alanına dışarıdan foton demetleri ile tedavi edilmektedir. Bu uygulama sırasında hastalar herhangi birşey hissetmemektedir. Bu cihazlardan elde edilen yüksek enerji ışınları tümöre ( ve onu çevreleyen küçük miktarda bir normal dokuya) uygun şekilde yöneltilir. Bu cihazlar değişik şekillerde çalışır. Bazıları deri yüzeyine yakın tümörlerin tedavisinde daha iyi iken, diğerleri vücudun daha derin yerlerindeki tümörler üzerinde iyi sonuç verir.

Radyoterapide en sık kullanılan cihaz türü lineer hızlandırıcılardır (LINAK). Lineer hızlandırıcılar lineer bir tüp içinde yüklü parçacıkları yüksek enerjilere hızlandırmak için yüksek frekansta elektromagnetik dalgaları kullanan bir cihazdır. Bu cihazda elektrik enerjisiyle üretilen yüksek enerjili X- ışınları ile derin yerleşimli tümörler, elektron demetleri ile de yüzeyel tümörlerin tedavisi gerçekleştirilir. Tedavi ile ilgili bilgiler bilgisayarda saklanır ve gerektiğinde kontrol edilebilir. Kullanıcı hatası en az düzeye indirilmiştir. Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılır. Cihazın özelliğine göre aşağıdaki özelliklere sahip olabilir:
 

1- Klasik 3Boyutlu Konformal RT

2- Yoğunluk Ayarlı RT(IMRT)

3- Görüntü Kılavuzluğunda RT (IGRT)

4- Solunum Senkronize RT (SSRT)

5- Stereotaktik RD/RT

6- Brakiterapi

7- Tomoterapi

8- Proton-terapi

9- Novalis

10- Cyberknife

Radyasyon Onkolojisi

Radyasyon Onkolojisi; iyonizan radyasyon kullanarak radyasyonun kansere etkilerini, tümörlerin davranışlarını inceleyen ve bu alanda araştırma ve uygulama yapan bilim dalıdır. Radyasyon onkolojisinin içinde radyoterapi ve radyo cerrahi olmak üzere iki uygulama alanı bulunmaktadır.

Radyasyon onkolojisi uzmanı; vücudun hangi bölgesine, ne kadar radyoterapi uygulanacağına karar veren doktordur. Tedavi boyunca hastanın takibi, tümördeki değişikliklere bağlı olarak gerekli tedavi değişimi, hastanın yaşadığı yan etkilerin değerlendirilmesi ve tedavisinden sorumludur.
 
RADYOTERAPİ MERKEZİ

- Merkezimiz; poliklinik, yataklı servis olarak hizmet vermekte olup kliniğimizde ayaktan kemoterapi ünitemiz 20 yataklı servisimizle bölgenin en önemli onkoloji merkezidir Hasta alımına Aralık 2006 yılında başlanmıştır. Yıllık hasta kapasitesi 800-1000 civarinda olmakla birlikte bu sayı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Merkezimizde 6 uzman doktor görev yapmaktadır.

Merkezimizdeki Tedavi Cihazları:

1 Adet Lunac-Siemens Premius 3D Plus (6-18 MV Foton, 6-9-12-15-18-21 MeV Elektron)
1 Adet BT-SIM Siemens Somatom Emotion Spiral Tomografi
1 Adet 3 boyutlu planlama Dosigray-Dosisoft
1 Adet Fokal SIM (Konturlama Bilgisayarı)

 


Merkezimiz hizmete basladığı günden bu yana “insanimiz En iyisine Layiktir” sloganiyla radyoterapi uygulamalarini hastalara sunmaya özen göstermektedir. Bunu sağlamak için modern radyoterapi uygulamasi konusunda önümüzdeki dönemde Görüntü Kılavuzluğunda RT (IGRT) ile tedaviye başlanması planlanmaktadır.

hastanemiz-over

hasta-hizmetleri

mhrs-over

pacs-over

labs-over

mobil-over

nobet-over

Mersin Kamu Hastaneleri Birliği

Genel Sekreterliği

Gözün Aydın Dergisi

dergi