drmemnune1

 

Uz.Dr. Memnune ÇAMSARI

Mersin Kamu Hastaneleri Birliği

Genel Sekreteri

060720151

nobetcieczane

Duyurular

Hastanemiz randevu sistemi ile çalışmaktadır böylece hastalarımız, sağlık hizmetlerine daha kolay ve sorunsuz bir biçimde ulaşabilmektedirler. Polikliniklerimizden randevu almak için 182 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
--------------------

Müracaat edildiğinde, doktorun uygun gördüğü  ihtiyaç sahibi hastalarımıza (Gerekli formlar hastanın doktoru tarafından onaylatarak) Hasta Nakil Hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için hastanemiz santralini (336 39 50) aramanız yeterlidir.
--------------------
444 38 33 numaralı telefonu arayarak hastanemize ait Evde Sağlık Hizmetleri Birimimize ulaşabilirsiniz. Bu birimde yatağa bağımlı olan hastalarımıza evinde ve aile ortamında sağlık Hizmeti sunulmaktadır.
--------------------
Engelli Hastalarımız Sağlık Kurulu işlemlerinde danışmanlık ve nakil hizmetinden faydalanmak için 336 39 50 numaralı telefondan 16 37 dahili numarayı arayarak hizmet alabilirler.
--------------------
Danışma, Karşılama ve Yönlendirme Hizmetinde çalışan personellerimiz sizlerin poliklinik, yatış ve diğer hizmetlerimize ulaşmanız noktasında gerektiğinde refakat ederek hizmet vermektedir.İhtiyaç duyan hastalarımıza gerektiğinde hasta otoparkından hizmete ulaşım noktasına kadar refakat hizmeti verilebilmektedir.
--------------------
Hastanemizde hasta hakları birimimiz sizlere hizmet vermektedir. Hasta hakları ile ilgili destek almak için, hasta hakları birimimize başvurabilir ya da 336 39 50 numaralı telefondan 11 26 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Şikâyet ya da önerilerinizi ayrıca şikâyet ve öneri kutularına atabilirsiniz.
--------------------
Güvenlik personelimiz sizler için 24 saat görev başındalar. Güvenliğiniz açısından hastanemiz kameralı sistemle sürekli olarak izlem altındadır.
--------------------
Hastanemiz ziyaret saati 13:00-14:00 ile 19:00-20:00 saatleri arasıdır. Sağlığınız için ziyaret saati dışında ziyaretçi kabul etmeyiniz. Lütfen ziyaret sırasında 12 yaşından küçük çocukları ziyaretçi olarak kabul etmeyiniz.
--------------------
4207 sayılı kanun gereği, hasta odası dâhil, hastane genelinde sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. Hastanemizde Sigara Bırakma Polikliniği bulunmaktadır.
--------------------
Hastanemizde verilen hizmetler ve Hasta hizmetleri ve Sağlık Otelciliği ile ilgili her türlü bilgi ve yönlendirme için, danışmamız size yardımcı olacaktır. Görevlilere 11 12 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.
--------------------
Sağlık güvencesi, engelli hakları, kimsesiz hastalar v.b konularda bilgi ve yardım almak için Sosyal Hizmet Uzmanlarımıza 16 36 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.
--------------------
Hastanemizde verilen hizmetlere ve kurumsal içeriğe 
www.mersindevlethastanesi.gov.tr internet sitemizden ulaşabilirsiniz. 
Şikayetleriniz ve önerileriniz bizim için değerlidir.
kalite@mersindevlethastanesi.gov.tr adresinden elektronik posta ile bizlere ulaşabilirsiniz.

--------------------

Ocak 2017
Pt Sa Ça Pe Cu Ct Pa
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
 • Dijital Mamografi

 • Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (PET/BT)

 • EPS ve Ablasyon

 • Laparoskopik Kolon Kanseri Ameliyatı

 • DSA Ünitesi - Girişimsel Radyoloji

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22

RADYOTERAPİ ÜNİTESİ

 GENEL BİLGİLER

Kanser : Kanser, vücudumuzun herhangi bir organındaki hücrelerde başlayan kontrolsüz, anormal hücre çoğalmasıdır.

Kanserde kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır:

1- Cerrahi

2- Radyoterapi

3- Kemoterapi

4- İmmünoterapi

5- Hormonoterapi


Tıpta radyoterapi adı ile bilinen ışın tedavisi, kanserli hücreleri yok etmek için radyoaktif ışınlar kullanılarak uygulanan kansere yönelik bir tedavi şeklidir. Radyoterapi, kemoterapi ajanları ile birlikte eş zamanlı olarak, radyoterapiden önce, sonra ya da primer olarak uygulanabilir. Günümüzde radyoterapi sayesinde kanser tedavisinde büyük başarılara imza atılmaktadır.

Radyoterapi de amaç kanserli hücrelerin büyümesini, üremesini engellemektir. Çoğu durumlarda ise kanserli hücreler tamamen yok edilmektedir. Kanserli dokuyu tedavi ederken, çevresindeki normal dokulara en az zarar verme ilkesinden hareketle değişik radyoterapi teknikleri geliştirilmiştir.

Radyoterapi iki yöntemden biri ile uygulanabilir; eksternal (= dışarıdan radyoterapi) ya da brakiterapi (= içeriden/yakından radyoterapi). Bazı hastalara önce biri sonra diğeri olmak üzere her ikisi birden uygulanır. 
Tümör nedeniyle radyoterapi uygulanması gereken çoğu hastada dışarıdan radyoterapi kullanılır. Eksternal radyoterapi sırasında hastalar radyoterapi cihazı masasına daha önceden tespit edilen radyoterapi alanına dışarıdan foton demetleri ile tedavi edilmektedir. Bu uygulama sırasında hastalar herhangi birşey hissetmemektedir. Bu cihazlardan elde edilen yüksek enerji ışınları tümöre ( ve onu çevreleyen küçük miktarda bir normal dokuya) uygun şekilde yöneltilir. Bu cihazlar değişik şekillerde çalışır. Bazıları deri yüzeyine yakın tümörlerin tedavisinde daha iyi iken, diğerleri vücudun daha derin yerlerindeki tümörler üzerinde iyi sonuç verir.

Radyoterapide en sık kullanılan cihaz türü lineer hızlandırıcılardır (LINAK). Lineer hızlandırıcılar lineer bir tüp içinde yüklü parçacıkları yüksek enerjilere hızlandırmak için yüksek frekansta elektromagnetik dalgaları kullanan bir cihazdır. Bu cihazda elektrik enerjisiyle üretilen yüksek enerjili X- ışınları ile derin yerleşimli tümörler, elektron demetleri ile de yüzeyel tümörlerin tedavisi gerçekleştirilir. Tedavi ile ilgili bilgiler bilgisayarda saklanır ve gerektiğinde kontrol edilebilir. Kullanıcı hatası en az düzeye indirilmiştir. Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılır. Cihazın özelliğine göre aşağıdaki özelliklere sahip olabilir:
 

1- Klasik 3Boyutlu Konformal RT

2- Yoğunluk Ayarlı RT(IMRT)

3- Görüntü Kılavuzluğunda RT (IGRT)

4- Solunum Senkronize RT (SSRT)

5- Stereotaktik RD/RT

6- Brakiterapi

7- Tomoterapi

8- Proton-terapi

9- Novalis

10- Cyberknife

Radyasyon Onkolojisi

Radyasyon Onkolojisi; iyonizan radyasyon kullanarak radyasyonun kansere etkilerini, tümörlerin davranışlarını inceleyen ve bu alanda araştırma ve uygulama yapan bilim dalıdır. Radyasyon onkolojisinin içinde radyoterapi ve radyo cerrahi olmak üzere iki uygulama alanı bulunmaktadır.

Radyasyon onkolojisi uzmanı; vücudun hangi bölgesine, ne kadar radyoterapi uygulanacağına karar veren doktordur. Tedavi boyunca hastanın takibi, tümördeki değişikliklere bağlı olarak gerekli tedavi değişimi, hastanın yaşadığı yan etkilerin değerlendirilmesi ve tedavisinden sorumludur.
 
RADYOTERAPİ MERKEZİ

- Merkezimiz; poliklinik, yataklı servis olarak hizmet vermekte olup kliniğimizde ayaktan kemoterapi ünitemiz 20 yataklı servisimizle bölgenin en önemli onkoloji merkezidir Hasta alımına Aralık 2006 yılında başlanmıştır. Yıllık hasta kapasitesi 800-1000 civarinda olmakla birlikte bu sayı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Merkezimizde 6 uzman doktor görev yapmaktadır.

Merkezimizdeki Tedavi Cihazları:

1 Adet Lunac-Siemens Premius 3D Plus (6-18 MV Foton, 6-9-12-15-18-21 MeV Elektron)
1 Adet BT-SIM Siemens Somatom Emotion Spiral Tomografi
1 Adet 3 boyutlu planlama Dosigray-Dosisoft
1 Adet Fokal SIM (Konturlama Bilgisayarı)

 


Merkezimiz hizmete basladığı günden bu yana “insanimiz En iyisine Layiktir” sloganiyla radyoterapi uygulamalarini hastalara sunmaya özen göstermektedir. Bunu sağlamak için modern radyoterapi uygulamasi konusunda önümüzdeki dönemde Görüntü Kılavuzluğunda RT (IGRT) ile tedaviye başlanması planlanmaktadır.